Dodatkowy dzień pracy rozliczany jak nadgodziny
NALEŻNOŚCI | Za pracę wykonywaną w dniu wolnym harmonogramowo nie oddaje mu się dnia wolnego, ale rozlicza ją jak pracę w godzinach nadliczbowych. Mogą przy tym powstać nadgodziny zarówno średniotygodniowe, jak i dobowe.
- Część osób pracuje u nas w systemie równoważnym, standardowo ma 12-godzinne zmiany. Tym samym poza wolną niedzielą i innym dniem wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy mają więcej dni wolnych w okresie rozliczeniowym (dni wolne harmonogramowo). Czy w razie, gdy polecimy im pracę w takim dniu, musimy za to wyznaczyć inny dzień wolny w okresie rozliczeniowym? Jeśli nie, to czym jest praca w takim dniu – nadgodzinami dobowymi czy średniotygodniowymi? – pyta czytelniczka.
Wyróżnia się kilka rodzajów dni wolnych od pracy wskazywanych w grafikach. Są to przede wszystkim wolne niedziele i święta lub dni wyznaczone za pracę w niedziele lub święto oraz dni wolne wynikające z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Do tego jednak w wielu przypadkach dochodzą dni wolne wynikające z rozkładów czasu pracy. Najczęściej pojawiają się one w systemach równoważnych oraz przy zatrudnieniu niepełnoetatowym.
Maksymalna liczba dniówek
W okresie rozliczeniowym niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej liczby dni wolnych od pracy. Musi być ona co najmniej równa liczbie niedziel, świąt przypadających w inne dni niż niedziela oraz dni wolnych wynikających z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
Minimalną liczbę dni wolnych ustala się następująco:
Krok 1. obliczamy maksymalną liczbę dni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta